سه شنبه 29 مهر 1399  ساعت 13 و 05 دقیقه و 31 ثانیه    ویرایش: - -
نوع مطلب: روز نگاری ،

اسماعیل آباد مشهد

   


نظرات()  
جمعه 18 مهر 1399  ساعت 13 و 29 دقیقه و 36 ثانیه    ویرایش: جمعه 18 مهر 1399 ساعت 13 و 30 دقیقه و 41 ثانیه
نوع مطلب: جامعه نگاری ،

تعدادی از چهارراه های شهر مشهد بر مبنای شهر انسان محور با تغییر اصلاح هندسی،خط کشی و نصب علائم هشدار دهنده و ترافیکی برای عابرین پیاده آماده سازی شده و خواهد شد.
به احتمال برای شما چه به عنوان راننده یا پیاده در چهارراه پیش آمده که خودرو روی خط عابر پیاده ایستاده و مردم مجبورند از لابه لای ماشین خودشان را به آن طرف برسانند.
برای تحقق این هدف، علاوه بر اصلاح ساختاری چهارراه ها،نیازمند فرهنگ سازی هم برای عابر پیاده و هم برای راننده است.
این هم زمان در مدیریت شهری پیگیری می شود و از نقاط قوت این طرح اصلاح ساختاری و فرهنگ سازی باهم است.
این طرح البته منتقدانی هم دارد، آنها معتقدند اگر چه اصلاح برخی معابر به نفع انسان در شهر و تقویت حیات اجتماعی مساله مهمی است اما اعتبارات هزینه شده برای تحقق این هدف با اعتباراتی که در گشایش و پهن کردن و احداث بولوارها و خیابان ها برای عبور و مرور خودروها صرف می شود؛ قابل مقایسه نیست.
در مبانی دینی و روایی هم تاکید بر حق تقدم انسان بر سواره است و در فرهنگسازی کمتر به مبانی دینی و مبانی شهر اسلامی اشاره شده است.
پانوشت:
تحقق رویکرود انسان محوری در شهرها با تولید محصول رسانه ای فراگیر و با تولید محصولات هنری ماندگار خواهد شد

   


نظرات()  
جمعه 18 مهر 1399  ساعت 13 و 27 دقیقه و 16 ثانیه    ویرایش: جمعه 18 مهر 1399 ساعت 13 و 29 دقیقه و 00 ثانیه
نوع مطلب: جامعه نگاری ،

اول:مپ خلاصه سازمان مدیریت پسماند شهرداری هاست. دامنه خدمات مپ به مردم بسیار گسترده است.در شهرداری مشهد جمع آوری زباله های تر به عهده مناطق و جمع آوری زباله های خشک به عهده مپ است.این سازمان به حدود 980 هزار خانواده خدمات رسانی دارد.از 2 هزار تا 6 هزار تن زباله گیری در شهر مشهد به تناسب ایام مختلف سال در گزارش ها ثبت شده و سرانه هر نفر حدود 650 گرم است.
دوم:کاهش تولید زباله ، استفاده مجدد و تفکیک پسماند در مبدا از مهم ترین استراتژی های مهم سازمان مپ در سال های اخیر و آینده خواهد بود. برای تحقق این اهدف ، آموزش و فرهنگ سازی و استفاده از فن آوری نو باید دستور کار قرار گیرد که سازمان مپ در این مسیر گام بر می دارد. تولید نرم افزار سی مپ یکی از این اقدامات به شمار می رود.سی مپ در منطقه 9 به صورت آزمایشی اجرا می شود.
سوم: افت و خیزهای اقتصادی هم در تولید میزان زباله موثر است و هم ارزش آفرینی زباله و پسماند مثل فلزات ، پلاستیک.
چهارم: سازمان مپ درمهندسی معکوس و تولید برخی از تجهیزات ماشین آلات مربوط به رفت و روب، به جهت تحریم برخی قطعات از صاحبان تجربه و دانش بومی به شمار می رود.نمی دانم از تولیدکنندگان این قطعات تقدیر اجتماعی شده است یا خیر؟
پنجم: ورمی کمپوست، بیوگاز، تولید برق، بازیافت آسفالت، شیشه، بازیافت کاغذ تولید مقوا برای جعبه های بسته بندی،کود برای بخش کشاورزی و بخشی از فرآورده های بازیافت شده زباله است.
ششم: مساله ی کلان سازمان تفکیک زباله خشک و تر از مبدا است. در برنامه ریزی های کلان مدیریت شهری باید بخش اجتماعی سازمان تقویت شود.قوه اجتماعی سازمان فراتر از روابط عمومی ( اطلاع رسانی)، آموزش ( آگاه سازی) و ... برای مردم است.
مپ یکی از فراگیرترین سازمان های خدماتی شهرداری است و اگر بتواند در ارتباط گیری و تعامل با مردم در تفکیک زباله موفق عمل نماید یکی از سازمان های الگو در خدمت رسانی و همیاری اجتماعی قرار خواهد گرفت. در این زمینه تولیدات رسانه ای و هنری هدفمند نقش موثری خواهد داشت به شرط رعایت قواعد تولید و تولید حرفه ای.
پانوشت: در حاشیه بازدید اعضای مشار ( انجمن متخصصان شهراندیش رضوی ) از سازمان مپ

   


نظرات()  
  • کل صفحات:2  
  • 1
  • 2
  •   

مهدی ابراهیمی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات