سه شنبه 12 فروردین 1399  ساعت 23 و 33 دقیقه و 00 ثانیه    ویرایش: چهارشنبه 13 فروردین 1399 ساعت 10 و 25 دقیقه و 31 ثانیه
نوع مطلب: روز نگاری ،

اول: بیش از ۲۰ میلیون نفر و حدود ۹۸ درصد از واجدین شرایط در ۱۲ فروردین سال ۱۳۵۸ به تغییر رژیم سیاسی ایران از #حکومت_پادشاهی به #جمهوری_اسلامی رای #آری دادند.

و بر اساس نوع نظام سیاسی جدید ، قانون اساسی توسط خبرگانِ مردم تدوین و تصویب شد.

دوم: تا پیش از نظام سیاسی جمهوری اسلامی در ایران فقط پاکستان با عنوان جمهوری اسلامی پاکستان ( از سال ۱۹۷۳ ) در بین کشورها به این عنوان شناخته می شد. البته سال ها پیش و پس از آرامش نسبی در افغانستان و سقوط دولت اسلامی طالبان، ( سال ۱۳۸۲ ) لویه جرگه افغانستان نیز به جمهوری اسلامی افغانستان رای داد.

بنابراین در حال حاضر سه کشور در جهان امروز قانون اساسی آنها بر پایه #جمهوری_اسلامی است.

سوم : اکثر کشورها در شرق و غرب بر پایه #جمهوری اداره می شوند و تفکیک قوا را در قانون اساسی شان به رسمیت شناخته اند. از نظر توزیع قدرت و اختیارات یا بر مبنای قدرت بیشتر به #مجلس یا قدرت بیشتر به #رئیس_جمهور اداره می شوند.

چهارم : در برخی کشورها نیز مدل حکومت پادشاهی مثل انگلستان در اروپا هم چنان به حیات سیاسی خود ادامه می دهد.

چهارم: از اولین روزهای استقرار و تایید جمهوری اسلامی دو نوع مواجهه با آن شده است.دشمنان #اسلامیت که از ۴۰ سال است در جهت نابودی و شکست ایران از هیچ تلاشی فروگذار نکرده اند. فهرست کودتا ، جنگ تحمیلی ، ترور ، تهاجم فرهنگی ، تسلیح گروه های تکفیری، حمایت از گروهای داعیه دار مانندداعش،طالبان، با زیربنای وهابیت و تحریم تا الان در کارنامه آنان ثبت شده است.حمایت بی چون و چرا از رژیم غاصب صهیونیستی و برخی پادشاهی های منطقه نیز در همین راستاست.مواجهه دیگر، ملت ها، گروه ها،جنبش های اسلامی( شیعی و سنی) آزادیخواه بوده اند که نخواسته اند به قدرت های شرق و غرب وابسته باشند و مردم مستضعف در جای جای جهان هستند و همواره از ایستادگی ملت ایران در برابر استکبار به نام #اسلامیت حمایت کرده اند.

بنابراین بخشی از ستیزه‌جویان با جمهوری اسلامی مساله مبنایی در #اصل_اسلامیت دارند.آنها دوست ندارند تفکر اسلامی آن هم اسلامِ ناب، صاحب تجربه اجرایی در اداره کشور باشد.تا اینجا در جبهه مقابل جمهوری اسلامی، نظام های مبتنی برالگوی لیبرالیسم_سرمایه_داری و نئومارکسیست ها هستند.

دین فروکاسته شده این تفکر #انسان_محوری به جای #خدا_محوری است. خدا در تفکر این جبهه، شامل نیایش ها و عرفان های معنوی فردی است.آنها معتقدند عقل انسان و #خرد_جمعی که ودیعه خدا در انسان است برای اداره جامعه تامین کننده سعادت و پیشرفت معنوی است. برای این تفکر صدها نظریه تولید و صدها ساختار طراحی کرده اند و نظام اجتماعی،اقتصادی ،فرهنگی و سیاسی خود را نیز بر همین مبنا بنا کرده اند. این تفکر در بسته بندی های دموکراسی،آزادی، انتخابات آزاد ،اقتصاد آزاد، نظم نوین جهانی، توسعه ، دهکده جهانی، موج سوم، مدرنیته و پست مدرن ، رسانه های آزاد، آزادی زنان، جنبش های اصلاح طلبی، دنیای معاصر ، تکنولوژی علمی و صلح برای کشورهای به اصطلاح توسعه نیافته حتی با حمله نظامی به ارمغان آورده اند.

و هر تفکری را خارج از این الگوواره نقد،بررسی و ارزیابی می کنند و به مقابله با آن می پردازند. این تهاجمات را آن قدر تکرار می کنند تا تفکر جدید تاب آوری اش ضعیف و در نظام جهانی هضم شود.بسیاری از جنبش های دینی و اسلامی پس از سالها مجاهدت به هضم در نظام جهانی رضایت داده اند.

پنجم: دو دسته در داخل ( داخل و خارج مرزهای جغرافیایی) #جمهوری_اسلامی که به مراتب تهدید جدی تری هستند در دوره های مختلف و حوادث متنوع هم حضور داشته و دارند و شناخت دقیق آنان نیازمند مداقّه جدی است.چون ادبیات،هنر،مسائل اجتماعی،فعالیت های فرهنگی و رسانه ای، فعالیت های دینی آنان درظاهر، لفظ و اصطلاح با نظام #جمهوری_اسلامی بسیار مشابه است.اما راه #تجدد و #تحجر نظام جمهوری اسلامی را خیلی نرم ، آهسته و در دراز مدت به سمت همان شاهراه نظام مقابل با #اسلامیت هدایت می کند.

تحجر با سلاح #عوام_زدگی و تجدد با سلاح #غرب_زدگی در داخل حرف های به ظاهر داهیانه و دلسوزانه را در قالب فعالیت های مذهبی، فرهنگی و علمی پیگیری و اجرا می کند. عمر غرب زدگی به تاریخ ظهور غرب به عنوان قدرت مادی در جهان می رسد، اما تحجر در ایران و کشورهای اسلامی در اولین انحراف ها ی فکری بعد از رحلت نبی مکرم اسلام صلوات الله علیه و آله سلم ریشه دارد.

غرب زده ها در ایران را با مطالعه اندیشه های میرزاملکم خان می توان بهتر شناخت. آنها مرعوب غرب هستند و متحجرین را نیز می توان در قضای اخیر کشور مانند #کرونا شناخت.

ششم: هر دو تهدید فکری چه نظام لیبرالیسم _سرمایه داری و چه متحجرین و متجددین ، بدون شک در مقابل آرمان های جمهوری اسلامی مانند استقلال خواهی (استقلال فکری از ابرقدرت ها) ، آزادی خواهی ( معنوی و مدنی) ، عدالت خواهی و استکبارستیزی قرار می گیرند. مهم ترین تهدید برای #جمهوری_اسلامی به فراموشی سپردن آرمان های جهان گستر و تشکیل تمدن نوین ایرانی _ اسلامی است.

هفتم: اصل #اسلامیت نظام جمهوری اسلامی در #ولایت_مطلقه_فقیه متبلور است. اصلی که دشمنان و روشنفکران فقط در #مطلقه آن گرفتارند و آن را با پادشاهی مطلقه و سلطنت مطلقه و آن را با قبل از رنسانس در غرب مقایسه و تحلیل می کنند. هنوز روشنفکران غرب زده معنای درستی از آن نیافته اند و اگر هم یافته اند ، علنی نمی کنند.

   


نظرات()  

مهدی ابراهیمی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات